ZOBACZ TO NA KRÓTKIM FILMIE (120 sek.)
  • jeff front
  • naomi front
  • jack front
  • jeff back
  • wendy front
  • jack back
PRZED UŻYCIEM
PO 30 SEKUNDACH*
GRAFICZNA WIZUALIZACJA
zagęszczanie włosów Nanogen
PRZED UŻYCIEM
PO UŻYCIU
Włosy rodzaje Włosy pielęgnacja

Włosy tłuste

Dolegliwość ta dotyczy wielu kobiet. Zwykle łojotok skóry głowy łączy się jednocześnie z łojotokiem skóry twarzy, np. młode dziewczęta oraz chłopcy mający do 14 roku życia włosy normalne, wchodząc już w okres dojrzewania zauważają, iż włosy szybciej się tłuszczą i wymagają wówczas wnikliwszej pielęgnacji. Łojotok włosów może być zwiększony wskutek nieodpowiedniego odżywiania się, a więc spożywania dużej ilości słodyczy, picia alkoholu, jedzenia potraw ostro przyprawionych, przebywania w pomieszczeniach zadymionych, gorących, noszenia ciężkich i nie często pranych albo czyszczonych nakryć głowy. Najczęściej jednak przyczyną główną są zaburzenia układu hormonalnego. Leczenie hormonami jest zbyt niebezpieczne, aby je stosować w celu zmniejszenia łojotoku włosów, owszem, często przy łysieniu łojotokowym lekarz prowadzący pacjenta może ewentualnie taką kurację zalecić, ale wymaga ona i wówczas dużej rozwagi.

Przy systematycznej pielęgnacji można nieco wydłużyć cykl mycia oraz zmniejszyć intensywność natłuszczania się włosów. Jedno jest pewne - włosy tłuste trzeba myć na tyle często, jak tego wymaga potrzeba ich wyglądu estetycznego. Nie można dopuścić do zalegania na głowie wydzieliny łojowej. Cykl częstotliwości mycia może wynosić nawet 2-3 dni. Teoria do niedawna propagowana, aby włosy tłuste myć rzadziej, nie zdawała egzaminu. Przy obecnie zwiększonym stopniu zabrudzenia powietrza spalinami, zrozumiałe jest iż włosy brudzą się szybciej. Na włosach tłustych łatwiej i szybciej zatrzymuje się kurz oraz brud, co w połączeniu z zalegającym łojem, już po kilku dniach może spowodować utworzenie zalegającej na skórze swędzącej warstwy. Do mycia włosów tłustych stosuje się wodę ciepłą, szampony delikatnie myjące, jeżeli są to szampony-koncentraty, a więc takie które wytwarzają bardzo obfitą pianę, czasami trudną do płukania, można je rozrzedzić pół na pół z wodą. Przy częstym myciu włosów - co dwa, trzy dni - wystarczy tylko jednokrotne użycie szamponu i bardzo dokładne spłukanie.

Doskonałym domowym środkiem pielęgnacyjnym, a jednocześnie myjącym, są całe jajka. Ponieważ nie mają one takich własności myjących jak szampony, dlatego trzeba przy takiej kuracji myć włosy co kilka dni, nie dopuszczając do dużego nagromadzenia się łoju na skórze i na włosach. Do jajek można dodać kilkanaście kropli witaminy D oraz łyżeczkę alkoholu 45%. Mycie włosów jajkami, czy tak jak przy włosach suchych żółtkami, ma obok właściwości pielęgnacyjnych tę zaletę, że nie zmywa się przy okazji farby, co czynią niektóre intensywniej działające szampony. Przy stosowaniu jajek nie można moczyć włosów ani spłukiwać gorącą wodą, gdyż wówczas zwarzy się białko. Włos po takim myciu wydaje się gruby, a przez to sprawia wrażenie jakby na głowie było ich więcej, są gęściejsze. Zwykle fryzura trzyma się też dłużej. Intensywność tłuszczenia się włosów może ulegać zmianom. Zwykle przed okresem menstruacji gruczoły łojowe pracują intensywniej, podobne zjawisko występuje w okresie przekwitania, jak również i w miesiącach zimowych, gdzie działanie słońca na włosy jest znikome.