Łysienie - zapobieganie, leczenie, porady
Skuteczne metody w walce z łysieniem
Szanowni czytelnicy! Doskonale rozumiemy jak trapującym uczuciem jest utrata włosów, gdyż autorzy tego artykułu sami wiele lat borykali się z nadmiernym wypadaniem włosów. Dlatego postaramy się Wam przybliżyć nasze doświadczenia, jak sami sobie z tym problemem radzimy, co sprawdziliśmy i co w mniejszym bądź większym stopniu działa, a co jest zwykłym naciągactwem.
Osoby, które najbardziej cierpią z powodu łysienia to w szczególności młodzi mężczyźni oraz kobiety w różnym wieku, które tracą w ten sposób ważny atrybut swojej urody. Osoby zmagające się z łysieniem są nierzadko traktowane jako gorsze, zaniedbujące się, a nawet chore. A przecież jest to dolegliwość, na którą cierpieć może każdy z nas, nawet ci, którzy dbają o swój wygląd z najwyższą troską.
Nie jest to wprawdzie problem szkodliwy dla zdrowia, ale jego konsekwencje mogą być czasami całkiem poważne, szczególnie w przypadku osób młodych, które tracą pewność siebie, a nawet popadają w depresję. Niestety nie ma obecnie i prawdpodobnie jeszcze przez długi czas nie będzie cudownego środka, który sprawi, że szybko i bez większego kłopotu zatrzymasz proces łysienia i odzyskasz utracone włosy. Istnieje już jednak wiele skutecznych metod, które nie tylko potrafią zastopować proces łysienia, ale również czasami nawet odwrócić jego tendencję.
Przez wiele lat nie znano skutecznego sposobu na łysienie. Dzisiejszy rynek oferuje jednak już wiele środków, które wykazują wysoką skuteczność w tym zakresie. W tym miejscu należy jednak rozróżnić między łysieniem u kobiet i u mężczyzn.
Łysienie u mężczyzn
Jeśli jesteś mężczyzną to w zasadzie sprawa jest prosta, gdyż niestety miałeś tego pecha i odziedziczyłeś po swoich przodkach gen łysienia. Dobrą informacją jest jednak to, że obecnie można już te niekorzystne działanie organizmu zatrzymać, a nawet w wielu przypadkach odwrócić.
Najskuteczniejszą obecnie terapią przeciwko łysieniu dla mężczyzn jest leczenie finasterydem. Finasteryd to substancja czynna wielu leków dla mężczyzn dostępnych na receptę. Przez wiele lat monopolistą w produkcji finastrydu na łysienie była Propecia, która kosztuje bardzo drogo bo około 180zł na miesiąc. Natomiast od kilku lat na rynku dostępne są już zamienniki i tak koszt tabletek Androstatin czy Nezyr to około 50zł miesięcznie. O ile proces zatrzymania dalszego łysienia powinien nastąpić dość szybko o tyle na odrost włosów trzeba trochę poczekać, a czasami skuteczność terapii ogranicza się jedynie do zahamowania procesu co i tak dla wielu jest bardzo dużym sukcesem.
W czasie oczekiwania na pozytywne działanie finasterydu, gdy na głowie prześwituje skóra głowy, świetnym, nowoczesnym rozwiązaniem jest kosmetyk Nanogen, który potrafi w prostu sposób bardzo dobrze zagęścić włosy, tak że łysienie jest całkowicie niewidoczne. Jedno opakowanie Nanogenu kosztuje około 90zł i wystarcza na około 30 zastosowań. Jednakże można te koszty ograniczyć kupując sobie opakowanie 30g i wówczas kuracja wychodzi znacznie taniej. Ponieważ Nanogen nie trzeba stosować codziennie (zagęszcza się włosy zazwczaj po ich umyciu, a później raz na kilka dni żeby troszkę poprawić wygląd) koszt stosowania tego kosmetyku może spaść nawet do ok 50zł na m-c, co jest już całkiem niewielką ceną.
Łysienie u kobiet
Jeśli czytałaś informacje o łysieniu dla mężczyzn, od razu na początku chcemy Cię przestrzec, żeby pod żadnym pozorem nie próbować tabletek na łysienie dla mężczyzn. Jest to terapia tylko i wyłącznie dla mężczyzn i może mieć bardzo negatywne skutki dla kobiet, co z pewnością Twój lekarz rodzinny potwierdzi.
Jeśli chodzi o łysienie u kobiet to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż kobiety ogólnie jak wiadomo nie mają uwarunkowań genetycznych do łysienia i jeżeli ten proces następuję, to zazwyczaj jest on skutkiem zaburzeń organizmu. Generalnie jednak wśród kobiet główną przyczyną łysienia jest okres pociążowy związany z karmieniem piersią, a także okres menopauzy. Są również inne przyczyny jak chemioterapia, łysienie plackowate, pourazowe i wiele innych, ale głównie kobiety cierpią z powodu łysienia właśnie w okresie karmienia piersią oraz klimakterium.
W okresie karmienia piersią organizm kobiety musi produkować bardzo dużo ważnych mikroelementów aby zapewnić prawdiłowy rozwój noworodka, dzieje się to niestety często kosztem matki, szczególnie gdy jest to kolejna ciąża. Im więcej ciąż tym większe prawdopodobieństwo utraty włosów u kobiety. Jeśli chodzi o okres menopauzy, to również organizm kobiety przeżywa ciężkie chwile co niestety odzwierciedla się w stanie skóry i włosów.
Jak sobie z tym radzić? Niestety w przypadku łysienia u kobiet sprawa nie jest tak prosta jak u mężczyzn i nie ma jednej substancji czynnej niwelującej problem. Można stosować różne suplementy diety, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą pomóc, a także preparaty zewnętrzne, które mogą dostarczyć skórze głowy niezbędnych mikroelementów od zewnątrz.
Jednakże na pewno skutecznym rozwiązaniem w przypadku łysienia u kobiet jest kosmetyk zagęszczający włosy Nanogen. Co prawda nie przywraca on prawdziwych włosów, gdyż jest tylko kosmetykiem maskującym, ale potrafi w bardzo subtelny i naturalny sposób zagęścić przerzedzone włosy, co czasami wygląda wręcz niewiarygodnie.
Łysienie plackowate - przyczyny i leczenie
Bardzo często występuje ono nagle i w różnym wieku. Są to pewne ogniska, gdzie włosy zaczynają wypadać. Zwykle umiejscawiają się one na tyle głowy, czasami w okolicach czoła. Przy wypadaniu włosów nie ma zaniku mieszków włosowych, chyba że proces jest postępujący i zostawi się go bez leczenia. Na pewno jedną z przyczyn jest wyczerpanie organizmu m. in. przez choroby, duże dawki antybiotyków, przebyte operacje, stresy nerwowe, zmiany hormonalne, zatrucie organizmu.
Tak jak przy leczeniu łysienia łojotokowego, przyjmuje się duże dawki witamin, szczególnie grupy B, B2 (ryboflawina). Witamina B reguluje procesy, jakie zachodzą w przemianie komórkowej. Maści oraz płyny do codziennego wcierania zaleca i przepisuje lekarz. Obok łysienia łojotokowego i plackowatego może występować również przemijające, tzn. po przebytych chorobach zakaźnych (tyfus), po ropnych chorobach skóry głowy i grzybicach owłosionej skóry głowy. W takim przypadku również potrzebna jest interwencja lekarza dermatologa, stosowanie zewnętrznych i wewnętrznych leków leczących tego typu dolegliwości i wzmacniających organizm.