ZOBACZ TO NA KRÓTKIM FILMIE (120 sek.)
  • jeff front
  • naomi front
  • jack front
  • jeff back
  • wendy front
  • jack back
PRZED UŻYCIEM
PO 30 SEKUNDACH*
GRAFICZNA WIZUALIZACJA
zagęszczanie włosów Nanogen
PRZED UŻYCIEM
PO UŻYCIU
Włosy rodzaje Włosy pielęgnacja

Mycie włosów

Tylko włosy czyste mają zdrowy i ładny wygląd. Pozostawianie na wiele dni na skórze głowy i włosach zalegającej warstwy łoju, osłabia włosy i powoduje świąd skóry. Włosy tłuste zaczynają wydzielać przykry zapach tłuszczu i cebuli, a wygląd takiej osoby jest pożałowania godny. Podstawowy mi kosmetykami są woda i dobry szampon. Może, być również rozgotowane mydło toaletowe, lecz do płukania dodaje się wówczas na 3 litry wody łyżkę octu spirytusowego lub dwie łyżki octu owocowego, przygotowanego w domu. Jest kilka teorii dotyczących częstotliwości mycia włosów. Jedne - preferujące dłuższe cykle między jednym a drugim myciem, inne - coraz częstsze i bardziej nowoczesne, jednocześnie wydaje się, że mające słuszność - które mówią, że włosy można nawet myć codziennie pod tym warunkiem, że stosuje się bardzo dobry gatunkowo, nie zasadowy szampon. Przed przystąpieniem do mycia włosy rozczesujemy dokładnie grzebieniem lub szczotką. Następnie moczymy je dokładnie ciepłą wodą, najlepiej przy zastosowaniu prysznica, na dłoń nalewamy potrzebną ilość szamponu i równomiernie rozkładamy na całej głowie. Jedną i drugą dłonią masujemy lekko skórę głowy, myjąc jednocześnie włosy. Jeśli stopień zabrudzenia i natłuszczenia włosów jest znaczny, szampon pieni się mniej, należy zastosować dwukrotne mycie.

Włosy bardzo długie myje się w sposób następujący: po ich zwilżeniu rozpieniamy szampon na końcach włosów przechodząc stopniowo do skóry głowy. Tradycyjna, rozpowszechniona metoda gwałtownego drapania i uciskania skóry głowy oraz długiego rozpieniania piany, nie wydaje się być właściwa, przynajmniej w wielu przypadkach. Drapaniem można uszkodzić skórę, spowodować stan zapalny i łamanie włosów, a także ich większe wypadanie. Wskazane jest również oszczędne użycie szamponu. Szampony gęste, skoncentrowane powinno się rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 1. Jeżeli stosuje się szampony lecznicze, np. zawierające siarkę (włosy tłuste) lub środki przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe, należy utworzoną pianę przetrzymać kilka minut na głowie i włosach. Bardzo istotne jest, aby po umyciu wielokrotnie i długo spłukiwać włosy, gdyż od tego zależy ich połysk. Najlepiej płucze się prysznicem. Do ostatniego płukania powinno się użyć wody letniej, albo zupełnie zimnej, co zwiększy sprężystość włosów i spowoduje większy połysk.

Należy pamiętać, aby włosy mokre traktować ostrożnie, gdyż mają one otwartą łuskę i są nieodporne na ostre rozczesywanie szczotką lub grzebieniem. Zamknięciu łuski sprzyja zakwaszenie włosów, a więc zastosowanie odżywek, a potem spłukanie ich, lub też dodanie do ostatniego płukania środków kwaśnych (ocet, cytryna, kwasek cytrynowy). Przy włosach normalnych rozczesywanie może się odbywać bez tych środków, natomiast przy włosach farbowanych, rozjaśnianych, po trwałej ondulacji brak odżywki czy innego zakwaszenia włosów może znacznie utrudnić rozczesywanie, zwiększyć łamliwość i powodować kruszenie się włosów. Włosy długie rozczesuje się pojedynczymi pasmami, ostrożnie i wolno, najlepsze do tego celu są grzebienie o szeroko rozstawionych zębach lub druciane, dość miękkie szczotki.