ZOBACZ TO NA KRÓTKIM FILMIE (120 sek.)
  • jeff front
  • naomi front
  • jack front
  • jeff back
  • wendy front
  • jack back
PRZED UŻYCIEM
PO 30 SEKUNDACH*
GRAFICZNA WIZUALIZACJA
zagęszczanie włosów Nanogen
PRZED UŻYCIEM
PO UŻYCIU

Farbowanie włosów

Jest to zabieg stosowany powszechnie od wielu lat. Zyskał sobie wielką popularność u kobiet, a w wielu krajach zachodnich farbowanie stało się również domeną mężczyzn. Nie należy tego uważać za śmieszną kokieterię, bo jeżeli poczucie, iż wygląda się młodziej sprawia nam radość, dlaczego z tego nie skorzystać. Można dyskutować czy farby są zdrowe dla włosów. Na pewno farby chemiczne zmieniają strukturę włosa, lecz jeśli są gatunkowo dobre, właściwie stosowane i na w miarę zdrowe włosy - nie będą szkodziły. Działanie pielęgnujące mają natomiast farby roślinne, jak naturalna henna czy basma. Jednak nie nadają się one do każdego gatunku włosów i nie osiąga się nimi wszystkich odcieni, a tylko bardzo ograniczoną gamę. Naturalna henna barwi tylko włosy jasne na kolor marchewkowy, włosy siwe na żółtawo-pomarańczowy, co nie wygląda najlepiej. Położona na włosy ciemne, np. szatyn czy nawet czarny, daje odcień bardzo ładnego mahoniu. Najlepiej henna wygląda na włosach o odcieniu rudawym czy kasztan. Można również mieszać henną z basmą, Wówczas włosy ciemne osiągną kolor ciemnego wina, ale będą to tylko refleksy, z jednoczesnym pokryciem siwizny, z tym iż kolor włosów siwych będzie zawsze jaśniejszy. Ryzykowne jest farbowanie włosów za jednym razem naturalną henną, za drugim zaś _ farbą chemiczną. Włosy traktowane przez dłuższy czas henną roślinną czy basmą bardzo trudno "chwytają" kolor farb chemicznych, a często może wyjść z tego odcień zupełnie niepożądany. Niewątpliwą zaletą farb roślinnych jest wzmacnianie włosów i nadawanie im bardzo pięknego połysku.

Farby chemiczne mogą czasami dawać odczyny alergiczne, dlatego przed pierwszym farbowaniem wskazane jest, szczególnie jeżeli dotyczy to osób mających skłonności do uczuleń, wykonanie próby płatkowej. Małą ilość farby nakłada się na wysokości ramienia i zalepia plastrem. Jeżeli po 24 godzinach w miejscu tym nie wystąpi zaczerwienienie czy wyprysk, to można włosy spokojnie farbować. Najlepiej jest powierzyć ten zabieg dobremu fryzjerowi, gdyż osiągnięcie ładnego, ciekawego koloru wcale nie jest takie proste. Inaczej farbuje się odrosty, a inaczej pozostałą długość włosów. Na odrosty farbę miesza się zwykle z potrzebnym procentem utlenionej wody, włosy na pozostałej długości farbuje się farbą zmieszaną z dodatkiem zwykłej wody. Do zabiegu farbowania nie przychodzi się z włosami tego dnia umytymi, gdyż na skórze powinna znajdować się cienka warstwa (naturalna) chroniąca przed działaniem alkaliów. Nie wszystkie też kolory farb zmywa się przy zastosowaniu szamponów

Proces farbowania wygląda mniej więcej tak: farbę najpierw nakłada się na odrosty, najlepiej rozpoczynając od tyłu głowy, jeżeli jest to kolor ciemny, to skórę na skroniach i nasadzie czoła należy posmarować cienką warstwą tłustego kremu lub nawet kremu Nivea. Farbę na odrostach zostawia się na okres od minimum 10 minut do 30, uzależnione to jest od stopnia farbowania się włosa, jak również czy korzysta się ze specjalnie przyspieszających proces farbowania aparatów, wyposażonych w małe, wytwarzające ciepło żaróweczki. Stosowanie aparatu oszczędza czas farbowania do 50%. Włosów o odcieniach takich jak blond i wszelkie jasne rude, nie należy przy procesie farbowania myć szamponami. Dobre farby zawierają w swym składzie również środki myjące i one bardzo dokładnie umyją włosy. Po nałożeniu farby zastosowanie odżywki jest konieczne.

Po farbowaniu na kolor brąz, szatyn i oczywiście czarny zmywa się włosy szamponami, masując przy tym skórę, aby nie zostały na niej ciemne smugi farby. Jeżeli kobieta decyduje się na farbowanie, powinna to czynić regularnie co 3-4 tygodnie, w zależności od tego jak szybko rosną włosy. Najpraktyczniejszym kolorem, przy którym nikle wyglądają odrosty, są wszelkie odcienie blondów, pod warunkiem, że naturalny kolor włosów nie jest czarny, a zawiera duży procent siwych. Chodzenie z odrostami jest nieeleganckie i od razu zdradza tajemnicę koloru włosów. Włosy farbowane wymagają większej pielęgnacji, przede wszystkim źle reagują na słońce, tzn. silne i dłuższe nasłonecznienie zmienia ich kolor i czyni włosy bardziej kruchymi i łamliwymi. Osoby lubiące opalanie powinny włosy przykrywać kapeluszem, chusteczką lub korzystać z parasola. Wybierając kolor włosów, warto zastanowić się nad tym, aby harmonizowały z cerą, barwą oczu, ubraniem, jakie przeważnie nosimy i oczywiście wiekiem. Jeszcze raz przypominamy, iż osoby starsze nie powinny farbować włosów na kolor blond Wenus czy intensywnie rudy, ani też czerń. Te odcienie podkreślają zmarszczki, a nawet postarzają.