ZOBACZ TO NA KRÓTKIM FILMIE (120 sek.)
  • jeff front
  • naomi front
  • jack front
  • jeff back
  • wendy front
  • jack back
PRZED UŻYCIEM
PO 30 SEKUNDACH*
GRAFICZNA WIZUALIZACJA
zagęszczanie włosów Nanogen
PRZED UŻYCIEM
PO UŻYCIU
Włosy rodzaje Włosy pielęgnacja

Modelowanie włosów

Trudniejsze jest modelowanie i jednoczesne suszenie włosów suszarką i okrągłymi szczotkami. Najlepiej fryzurę taką wykona fryzjer, gdyż samemu dość trudno jest dobrze wymodelować włosy. Przy częstym myciu konieczne jest nabranie wprawy w modelowaniu. Dużym ułatwieniem będzie systematyczne strzyżenie włosów (co 3-4 tygodnie) przez dobrego fryzjera. Do modelowania potrzebne są: suszarka ręczna oraz dwie, trzy szczotki okrągłe lub półokrągłe o różnej średnicy. Kupując szczotkę warto wypróbować czy dobrze nawija się na nią pasmo włosów, czy nie jest zbyt twarda. Włosie okalające szczotkę powinno być w miarę elastyczne. Zwykle najtrwalsze są szczotki połączone z pojedynczymi, twardszymi igłami plastykowymi. Aby włosy dobrze wymodelować, należy je po umyciu i wytarciu dokładnie rozczesać, w takim kierunku, w jakim będzie gotowa fryzura po wysuszeniu i wymodelowaniu. Polecane jest użycie płynu ułatwiającego układanie. Kosmetyki te różnią się swoją recepturą i zastosowaniem. Inne płyny przeznacza się do nawijania włosów na wałki, inne do modelowania. Te do układania na wałki utrwalają zwykle mocniej, mają większą lepkość. Płyny do układania ręczną suszarką i szczotkami mają zaś przede wszystkim właściwości zapobiegające elektryzowaniu się włosów i w sposób bardzo delikatny utrwalają fryzurę, ułatwiając nawijanie mokrych pasemek włosów na szczotki.

Modelowanie włosów przebiegać powinno w sposób następujący: Szczotką z kolcami podsusza się równomiernie włosy na całej głowie przez 2-3 minuty. Modelowanie najlepiej zaczynać od tyłu głowy. Pasma włosów na karku, szczególnie gdy włosy są krótkie czy średniej długości, nawija się na szczotki o cienkiej średnicy, gdyż w ten sposób można je łatwo uchwycić. Drugą szczotką, już grubszą, modeluje się włosy również z tyłu głowy, przechodząc stopniowo ku bokom i w kierunku przodu. Aby fryzura nie wydała się płaska i przylegająca do głowy, każde pasmo włosów (nie powinno być ono zbyt grube) nawija się równo na szczotkę i unosi ku górze, susząc jednocześnie suszarką - raz ze strony zewnętrznej, raz od spodu. Gdy pasmo jest już zupełnie wysuszone, modelujemy go jeszcze przez kilkanaście sekund ruchami ciągłego nawijania na szczotkę. Sąsiadujące pasma włosów przypina się dużymi klipsami do góry, aby nie plątały się przy modelowaniu. Modelować włosy trzeba koniecznie w lustrze, umieszczonym dość blisko głowy.

Początkowe efekty własnoręcznego modelowania mogą być mało udane. Zależy to w dużej mierze również i od zdolności manualnych osoby modelującej. Przy pewnej jednak wprawie można w ciągu 30-40 minut osiągnąć fryzurę naprawdę zadowalającą. O wiele trudniej wymodelować włosy o naturalnym skręcie lub też po trwałej ondulacji. Warto wówczas poprosić o pomoc kogoś z domowników. Włosy modelowane szczotką nie powinny być prawie wcale tapirowane, tylko przy płaskim kształcie głowy można delikatnie stapirować kilka pasemek na samym czubku głowy. Fryzury modelowane nie lubią dużej ilości lakieru, ani lakieru usztywniającego na sztywną siatkę. Sprawdzianem lekkości fryzury jest to, że po energicznym poruszeniu głową, włosy opadają luźno, a następnie wracają na swoje miejsce.