ZOBACZ TO NA KRÓTKIM FILMIE (120 sek.)
  • jeff front
  • naomi front
  • jack front
  • jeff back
  • wendy front
  • jack back
PRZED UŻYCIEM
PO 30 SEKUNDACH*
GRAFICZNA WIZUALIZACJA
zagęszczanie włosów Nanogen
PRZED UŻYCIEM
PO UŻYCIU
Włosy rodzaje Włosy pielęgnacja

Włosy suche

Włosy suche mogą być cienkie, jak również i grube, twarde. Skóra głowy przy włosach suchych jest zwykle mocniej napięta, łatwiej ulega świądowi. Częstotliwość mycia włosów suchych wynosi 6-8 dni. W przypadkach bardzo dużego stopnia wysuszenia można je myć co 10 dni, lecz pod waru nie przebywa się w miejscach dużego zapylenia, kurzu, brudu, a także nosi się czyste okrycia głowy. Włosy suche trudniej się układają, są mało elastyczne i mniej sprężyste. Często się łamią, kruszą i rozdwajają na końcach. Błyszczą się umiarkowanie, gdyż gruczoły skóry głowy wydzielają zbyt małą ilość łoju.

Włosów suchych nie należy traktować szamponami o dużych własnościach wysuszających. Lepiej użyć szampon droższy, niżeli taki, który intensywnie odtłuszczając wysusza i złuszcza k6rę głowy. Właścicielki włosów suchych nie powinny przebywać długo na słońcu szczególnie, jeżeli włosy są farbowane lub rozjaśniane. Promienie słoneczne wysuszają skórę łowy, a tym samym i włosy. Szampony dobrej jakości mają zwykle etykietkę z informacją objaśniającą do jakiego gatunku włosów kosmetyk ten jest przeznaczony. Do składników wchodzących w skład szamponów do mycia włosów suchych należy lecytyna, witamina F oraz wyciągi żółtka. Nie należy myć włosów suchych gorącą wodą, gdyż podwyższona temperatura wysusza skórę. Nie powinno się też stosować zbyt dużej ilości szamponu. Aby włosy można było dobrze' umyć, głowa wcale nie musi tonąć w gęstej i twardej pianie. Ze środków domowych zalecane są żółtka, które można stosować do mycia, jak również jako kompres nałożony przed myciem. Przygotowanie kompresu jest bardzo proste: dwa żółtka miesza się z łyżką oliwy i kilkunastoma kroplami witaminy A. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i wetrzeć w skórę głowy. Następnie zawinąć głowę plastykową serwetką i ręcznikiem frotte, tak nieco ogrzać głowę i po kilku godzinach umyć włosy szamponem.

Włosy suche, farbowane albo rozjaśniane po umyciu żółtkami mogą się gorzej rozczesywać i mieć mniejszy połysk. Można tego uniknąć dodając do ostatniego płukania łyżkę octu (na 3 litry wody), najlepiej winnego, który jest o wiele zdrowszy j łagodniejszy w działaniu, aniżeli ocet spirytusowy. Jeżeli dysponujemy cytryną, wyciskamy sok z połowy cytryny na litr wody. A oto przepis na ocet domowy, który można zrobić nieomal o każdej porze roku: obierzyny z uprzednio umytych jabłek i drobno pokrajanych owoców (pół kilo owoców) wkładamy do szklanego słoja i zalewamy przegotowaną, letnią wodą z dodatkiem 2 łyżeczek cukru na jeden litr wody. Owoce muszą być przykryte. Słój zawiązujemy gazą (kilkakrotnie złożoną) lub płótnem i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Gdy ocet sfermentuje - ma wówczas smak kwaśny - przecedzamy, zlewamy do ciemnych butelek. Po zakorkowaniu, stawiamy go w chłodnym miejscu. Aby zwiększyć elastyczność włosów suchych warto polecić stosowanie odżywek. Zwykle nakłada się ten kosmetyk po umyciu oraz spłukaniu i pozostawia na kilka minut, a następnie bardzo dokładnie spłukuje. Odżywki zamykają łuskę włosową, ułatwiają rozczesanie, nadają intensywniejszy połysk.