ZOBACZ TO NA KRÓTKIM FILMIE (120 sek.)
  • jeff front
  • naomi front
  • jack front
  • jeff back
  • wendy front
  • jack back
PRZED UŻYCIEM
PO 30 SEKUNDACH*
GRAFICZNA WIZUALIZACJA
zagęszczanie włosów Nanogen
PRZED UŻYCIEM
PO UŻYCIU

Przeszczep włosów

Myślisz nad przeszczepem włosów? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Wady i zagrożenia związane z zabiegiem versus efekt pięknych, gęstych włosów

Przeszczep włosów to coraz bardziej popularna, a jednocześnie skuteczna metoda walki z łysieniem. Wykonywany jest zazwyczaj w prywatnych klinikach chirurgi plastycznej i estetycznej w całym kraju. Największą zaletetą przeszczepu włosów jest jego trwały efekt, gdyż w odwrotności od kosmetyku zagęszczającego włosy Nanogen, efekty transplantacji włosów są trwałe - do końca życia.

Dlaczego więc zabieg ten nie jest tak popularny jak mogłoby się wydawać? Przede wszystkim przeszczep włosów to nie jest prosty zabieg na który można iść "z ulicy". Najpierw trzeba udać się na konsultacje i porozmawiać z chirurgiem, który określi jakie rezultaty jest w stanie osiągnąć oraz czy w ogóle istnieje możliwość tego zabiegu u pacjenta.

Generalnie przeszczepy włosów raczej nie wykonuje się u kobiet, chyba że są one ofiarami wypadków i występują u nich mechaniczne uszkodzenia włosów. Dlaczego nie zagęszcza się raczej rzadkich włosów u kobiet? Otóż obecne nawet najlepsze metody przeszczepu włosów nie są w stanie zagęścić ich do normalnego stanu, powiedzmy takiego młodzieńczego. Wynika to z faktu, że chirurg wszczepiając włos po włosie z jednej strony musi uważać żeby nie uszkodzić włosów istniejących, a z drugiej nie może ich wszczepiać zbyt blisko gdyż po prostu się nie przyjmą. Podczas wszczepiania korzenia włosa, który wcześniej został wyciągnięty z innej części głowy, następuje mała ranka, która jednak ma swoją powierzchnię. Nie można do tej samej ranki wszczepić kolejnego włosa.

Wady i zagrożenia, które niesie za sobą przeszczep włosów, są czesto pomijane lub bagatelizowane przez kliniki zajmujące się tymi zabiegami. Poniżej opisujemy te najbardziej istotne.

Jak pisaliśmy już powyżej, przeszczep włosów w 90% wykonuje się u mężczyzn, a efekt zagęszczonych włosów jest ograniczony. Ograniczenia w gęstości wszczepianych włosów jak również przenoszenie ich z miejsca na miejsce powodują, że efekty przeszczepu włosów w wielu wypadkach są rozczarowujące. Jeśli myślisz, że po przeszczepie odzyskasz gęstą czuprynę, to niestety jesteś w dużym błędzie. Po przeszczepie Twoje włosy będą nieco gęstsze w miejscach gdzie były najbardziej przerzedzone, a efekt będzie trwały - do końca życia, natomiast bujnej czupryny tym zabiegiem nie uzyskasz. Dlatego bardzo często do wzmocnienia efekty przeszczepu włosów a czasami nawet zamiast przeszczepu włosów pacjenci używają kosmetyk zagęszczający włosy Nanogen, który daje czasami nawet lepszy efekt gęstych włosów niż przeszczep, niestety jednak efekt ten nie jest trwały, gdyż traci się go wraz z myciem włosów.

Być może to co piszemy powyżej jest dla wielu rozczarowujące i mija się z wyobrażeniami i wiedzą nabytą wcześniej, szczególnie jeśli ta wiedza pochodziła ze stron klinik chirurgicznych zajmujących się tego typu zabiegami, staramy się jednak pisać rzetelnie na bazie doświadczeń ludzi, którzy korzystali z tego typu zabiegów. Zresztą niewielu lekarzy mówi również, że aby uzyskać w miarę dobry efekt potrzebne są zazwyczaj minimum 4 zabiegi. Jeśli masz przerzedzone włosy na całej głowy to powinieneś przygotować się przynajmniej na te 4 sesje, a każda z nich to min. 8 tys zł. Znacznie mniej kosztować będą zakola czy niewielki czubek głowy.

grafika przeszczepu włosów

Kolejnym zagrożeniem, który niesie ze sobą zabieg przeszczepu włosów jest staranność wykonania całej operacji. Często bowiem zdarza, się szczególnie w przypadku przeszczepu włosów metodą STRIP, że z tyłu głowy pozostaję wypukła duża blizna. Dopóki jest ona przykryta włosami, to jest w miarę OK, ale wiedz, że już nigdy nie będziesz mógł nosić krótkich włosów z tyłu głowy.

Innym zagrożeniem jest niedoświadczony bądź nieprecyzyjny chirurg. Włosy należy wszczepiać z dużą precyzją i pod odpowiednim kątem. Jeśli są one wszczepiane bez najwyższej koncentracji i zaangażowania, Twoja nowa fryzura może okazać się totalną porażką, a włosy będą rosły każdy w inną stronę. W żaden sposób nie będziesz ich umiał uczesać i będziesz przeklinał dzień, w którym zdecydowałeś się na ten zabieg. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, ale chcemy żebyś miał świadomość, że takie zagrożenie istnieje.

Obecnie na świecie stosowane są głównie dwie metody przeszczepu włosów: metoda STRIP oraz metoda FUE.

Metoda STRIP. Nazwa tej metody wzięła się od charakterystycznego cięcia chirurga, który wycina pasek włosów z tylnej części głowy. STRIP z języka angielskiego tłumaczyć można właśnie jako pasek włosów. Wycięcie to ma długość około 15cm i szerokość około 1 cm. Z tego paska zespół asystentów chirurga przygotowuje pojedyncze grafty zawierające od 1-3 włosów. Następnie chirurg przy pomocy skalpela nacina skórę w miejscach gdzie mają być wszczepione i wkłada tam wcześniej przygotowane grafty.

Całość zabiegu trwa w zależności od liczby przeszczepów od godziny (około 500 graftów) do 5 godzin (około 3000 graftów). Za jednym razem nie wykonuje się więcej przeszczepów, gdyż grafty nie mogą być wszepiane za blisko siebie. Aby uzyskać zadowalający efekt, zazwyczaj potrzebnych jest 3-4 zabiegi. Ponowny zabieg można wykonać nie wcześniej niż za pół roku.

Przeszczep włosów metodą FUE staje się obecnie już raczej normą niż innowacją. Metoda STRIP stosowana w latach 90-tych i pierwszej dekadzie XXI wieku powoli odchodzi do lamusa. Poniżej przedstawiamy główne zalety przeszczepu włosów metodą FUE

FUE, z angielskiego Follicular Unit Extracion tłumaczyć można jako odizolowanie poszczególnych mieszków. To stosunkowo nowa metoda przeszczepu włosów, która weszła do powszechnego zastosowania dopiero na przełomie XX i XIXw. Przebieg takiego zabiegu zaczyna się od zgolenia tylnej części głowy. Inaczej niż w przypadku metody STRIP, nie wycina się już paska, ale jedynie pobiera pojedyncze mieszki przy pomocy tzw. mikropunchów.

Dalej przebieg operacji jest już podobny do metody STRIP. Chirurg nacina skórę głowy w miejscach nieowłosionych i umieszcza tam pobrane wcześniej mieszki. Metoda FUE ma kilka zalet i kilka wad. Największa zaletą takiego zabiegu jest to, że nie pozostaje blizna z tyłu głowy. Pozostają jedynie małe okrągłe blizenki w miejscach pobranych przeszczepów, które jednak szybko się goją i są nie widoczne.

Dzięki temu w przyszłości można zgolić głowę na bardzo krótko i nie będzie śladów po operacji. W przypadku metody STRIP golenie jest raczej nie zalecane, gdyż będzie wyraźnie widoczny łysy pas w tylnej części głowy. Często zdarza się, że osoby, które skorzystały z metody STRIP, poddają się później metodzie FUE, aby wypełnić bliznę pozostałą po wycięciu paska przy pierwszym zabiegu.

Głównymi wadami transplantacji przy pomocy metody FUE jest ilość możliwych do wykonania podczas jednego zabiegu przeszczepów oraz kilkukrotnie wyższa cena. Metoda ta jest bowiem bardzo czasochłonna i podczas jednej sesji nie przeszczepia się więcej niż 600 graftów. Zabieg z wykorzystaniem metody FUE zalecany jest w przypadku niewielkich obszarów wyłysienia, np. środek głowy u mężczyzny lub utraty włosów w wyniku wypadków...

Czytaj więcej na temat przeszczepu włosów: